Regulamin stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Zarębach
Podstawa prawna
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
§ 1
Uprawnienia do korzystania ze stołówki
1. Ze stołówki szkolnej mogą korzystać dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego, uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz nauczyciele i pracownicy tych szkół.
2. Ze stołówki korzystają uczniowie wnoszący opłaty indywidualnie i uczniowie, których dożywianie finansuje OPS w Chorzelach.
3. Wyżej wymienieni, zapisywani są na obiady na początku lub w trakcie roku szkolnego, po uprzednim zgłoszeniu tego faktu intendentce.
§ 2
Odpłatność za obiady
1. Stołówka szkolna zapewnia posiłki gotowane w formie jednodaniowego obiadu (dwa razy w tygodniu – zupa, trzy razy w tygodniu – drugie danie).
2. Cena jednego obiadu ustalana jest przez Dyrektora Szkoły w porozumieniu z intendentką.
3. Wysokość opłaty za jeden posiłek jest podawana Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Szkół w Zarębach.
4. Cena jednego obiadu dla uczniów obejmuje koszt produktów zużytych do przygotowania posiłku – koszt wsadu do kotła.
5. Nauczyciele i pracownicy ponoszą odpłatność stanowiącą całkowity koszt zakupu produktów zużywanych do przygotowania posiłków oraz koszt utrzymania i funkcjonowania kuchni, w tym koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w stołówce w przeliczeniu na jeden obiad.
6. W sytuacjach wzrostu kosztu produktów w trakcie roku szkolnego dopuszcza się możliwość zmiany odpłatności, po poinformowaniu korzystających ze stołówki z miesięcznym wyprzedzeniem.
§ 3
Opłaty
1. Odpłatność za obiady za dany miesiąc uiszczana jest u intendenta do 10-go każdego miesiąca, jednak na prośbę rodziców wpłaty przyjmowane są po upływie wyznaczonej daty.
2. W przypadku nieuzasadnionego nieuregulowania opłaty do 10-go każdego miesiąca, uczniowie zalegający z opłatami, otrzymują upomnienia, nieterminowość zgłaszana jest także wychowawcom klas i rodzicom.
3. Stołówka nie przewiduje zaprzestania wydawania posiłków uczniom, którzy nie uregulują wpłat w terminie.
4. Wpłaty u intendenta potwierdzone są dowodem wpłaty na numerowanym kwitariuszu i podpisem intendenta. Oryginał otrzymuje wpłacający, kopia pozostaje do rozliczenia dokumentacji stołówki i zostaje przekazana do księgowości w Chorzelach.
5. Intendent posiada listy imienne uczniów korzystających z obiadów. Obiady dla uczniów wydawane są na podstawie potwierdzenia tożsamości przez intendenta.
6. Uczniowie nie potwierdzają swoim podpisem otrzymania posiłku, gdyż utrudniłoby to prace kuchni, płynność wydawania posiłków i funkcjonowanie stołówki.
§ 4
Zwroty za obiady
1. Zwrot poniesionych kosztów może nastąpić z powodu choroby, wycieczki, lub innych przyczyn losowych, jeżeli nieobecność ucznia wynosi trzy dni lub dłużej.
2. Nieobecność musi być zgłoszona u intendenta osobiście, telefonicznie lub pisemnie najpóźniej do godz. 8.00 pierwszego dnia nieobecności. Tylko na tej podstawie powstała nadpłata może być zaliczona na poczet opłaty na następny miesiąc.
3. Odliczenie kwoty następuje z odpłatności w następnym miesiącu.
4. W szczególnych przypadkach, gdy uczeń lub rodzic dokonujący wpłaty na początku miesiąca zgłasza nieobecności w ściśle określonych dniach tygodnia, intendent pobiera opłatę pomniejszoną o kwotę za zgłoszone dni. Nieuzasadniona lub nie zgłoszona nieobecność na posiłku nie podlega zwrotowi kosztów.
5. Z obiadów mogą korzystać uczniowie przebywający na zwolnieniu lekarskim. Obiad wydawany jest wówczas rodzinie ucznia, która ma go dostarczyć dziecku do domu.
§ 5
Wydawanie posiłków
1. Posiłki wydawane są od godz. 11.15 do godz. 11.45 dla uczniów szkoły podstawowej; od godz. 11.45 do godz. 12.05 dla dzieci z oddziałów przedszkolnych; od godz. 12.05 do godz.12.35 dla uczniów gimnazjum. Nauczyciele i pracownicy szkoły mogą korzystać z obiadów w czasie wydawanych posiłków dla uczniów.
2. W stołówce wywieszony jest jadłospis na dany tydzień zatwierdzony przez intendenta i kucharkę.
3. Posiłki przygotowywane są zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia i kalkulacją kosztów.
§ 6
Zasady zachowania na stołówce
1. Osobom, które nie korzystają ze stołówki szkolnej, zakazuje się wchodzenia do niej.
2. Uczeń zobowiązany jest przed posiłkiem umyć ręce i przestrzegać regulaminu stołówki dotyczącego przepisów BHP.
3. Uczniowie wchodzą na stołówkę w kolejności ustalonej przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego.
4. Uczniowie zgłoszeni przez opiekuna i biorący udział w danym dniu w rozgrywkach sportowych, konkursach, olimpiadach, częściach artystycznych wchodzą na stołówkę w pierwszej kolejności.
5. W stołówce obowiązuje cisza.
6. Podczas spożywania posiłków obowiązują zasady kulturalnego zachowania.
7. Po spożyciu obiadu brudne naczynia należy odnieść w wyznaczone miejsce.
8. Za szkody spowodowane w stołówce odpowiada uczeń, a finansowo jego rodzice.
9. W przypadku nierespektowania wyżej wymienionych zasad zachowania poinformowany zostanie wychowawca klasy i za jego pośrednictwem rodzice ucznia.
10. Za rażące naruszanie regulaminu stołówki uczeń może być skreślony z listy korzystających z obiadów w stołówce szkolnej.
11. Nad bezpieczeństwem uczniów przebywających w czasie obiadu na stołówce czuwają nauczyciele pełniący dyżur na parterze szkoły podstawowej i na parterze gimnazjum.
§ 7
Postanowienia końcowe
1. O wszystkich sprawach związanych z organizacją pracy stołówki decyduje dyrektor Zespołu Szkół w Zarębach.
2. Wszelkich zmian w niniejszym regulaminie może dokonać dyrektor.
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.
Data i podpis ucznia i rodziców, którzy zapoznali się z niniejszym regulaminem
………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………..