Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci


Procedura  przyprowadzania  i odbierania dzieci
z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej
im. Bolesława Chrobrego w Zarębach

Postanowienia ogólne
1.      Procedura służy zapewnieniu dzieciom pełnego bezpieczeństwa w czasie przyprowadzania i odbierania z oddziałów przedszkolnych oraz określenia odpowiedzialności rodziców lub innych osób przez nich upoważnionych (zwanych dalej opiekunami), nauczycieli  oraz pozostałych pracowników szkoły.

Przyprowadzanie dzieci
1.      Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do oddziału przedszkolnego odpowiadają rodzice/ opiekunowie.
2.      Dzieci uczęszczające na programowe zajęcia przyprowadzane są do oddziału przedszkolnego w godzinach 8.00 – 8.15.
3.      Rodzice/ opiekunowie rozbierają dziecko w szatni.
  1. Rodzice/opiekunowie zobowiązani są przyprowadzać do oddziału przedszkolnego dzieci zdrowe i czyste.
  2. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do oddziału przedszkolnego. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
  3. Rodzice zobowiązani są do zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka
    i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat.
  4. Rodzice /opiekunowie wprowadzają dziecko do sali, powierzają pod opiekę  nauczycielowi oddziału.
  5. Odpowiedzialność nauczyciela rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia dziecka do sali.
  6. Rodzice/opiekunowie nie zostawiają dziecka bez opieki na terenie szkoły.
  7. Nauczyciel odbierający dziecko od rodzica/ opiekuna  ma obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.
  8. Obowiązkiem rodzica jest przekazanie nauczycielowi aktualnych telefonów  kontaktowych  (szczególnie numerów telefonów  komórkowych).

Odbieranie dzieci
1.      Dzieci przebywające w oddziale przedszkolnym należy odbierać po zakończeniu zajęć zgodnie z tygodniowym planem zajęć.
2.      Dzieci przebywające w oddziale przedszkolnym, dowożone przez autobus szkolny po zakończeniu zajęć mogą przebywać w szkole pod opieką nauczyciela świetlicy. O jego pobycie w świetlicy decyduje rodzic.
3.      Odbiór dzieci jest możliwy wyłącznie przez rodziców/opiekunów.
  1. Dzieci mogą być  odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców/opiekunów prawnych (zał. nr 1 do procedury), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji oddziału przedszkolnego. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
5.      Rodzice/opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z oddziału przedszkolnego przez upoważnioną przez nich osobę.
6.      Upoważnienie wystawia co najmniej jeden rodzic/opiekun prawny dziecka na piśmie z własnoręcznym podpisem.
7.      Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dokument tożsamości, wskazany w upoważnieniu i na żądanie nauczyciela go okazać. W sytuacjach budzących wątpliwości nauczyciel kontaktuje się z rodzicami.
8.      Rodzice przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z oddziału przedszkolnego przez upoważnioną przez nich osobę.
9.      Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z oddziału przedszkolnego  z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
10.  W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację. Zaistniałą sytuację należy odnotować i dołączyć do dokumentacji dziecka.
11.  Szkoła nie bierze odpowiedzialności, jeśli w miejscu gdzie zostało odprowadzone  dziecko przez osobę upoważnioną, nie ma rodzica/prawnego opiekuna.
12.  Upoważnienie może zostać cofnięte, jeśli zachowanie małoletniego będzie zagrażało  bezpieczeństwu dziecka.
13.  Nauczyciel jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
14.  Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z oddziału przedszkolnego. Z terenu szkoły można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic/osoba upoważniona dotarł na miejsce pobytu dzieci.
15.  Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
  1. Obowiązkiem nauczycieli lub osoby pełniącej dyżur w świetlicy jest upewnienie się czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.
17.  Nauczyciel stanowczo odmawia wydania dziecka z oddziału przedszkolnego w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W tym przypadku nauczyciel wzywa drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.
18.  Jeżeli jest to niemożliwe nauczyciel oddziału przedszkolnego ma obowiązek poinformować o zdarzeniu dyrektora szkoły.
19.  Dyrektor wydaje  dyspozycje nauczycielowi, mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica/ opiekuna znajdującego się pod wpływem alkoholu.
20.  W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/opiekuna w stanie nietrzeźwości powtórzy się,  dyrektor powiadamia pisemnie policję, terenowy ośrodek pomocy społecznej, wydział rodzinny sądu rejonowego.
  1. W przypadku pozostania rodzica/opiekuna na placu szkolnym po odebraniu dziecka (np. rozmowa rodzica z nauczycielem), nauczyciel nie odpowiada za jego bezpieczeństwo.
  2. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy oddziałów przedszkolnych nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałej sytuacji.
  3. W przypadku gdy pod wskazanymi przez rodziców  numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka  nauczyciel odprowadza dziecko do sekretariatu szkoły.
  4. Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej, aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.
  5. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.
Postanowienia końcowe
1.      Procedury obowiązują wszystkich pracowników oddziału przedszkolnego, rodziców dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.
2.      Regulamin obowiązuje od dnia 1 września 2019 roku, został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną oraz Radę Rodziców.

Opracowała
Alina Zyra – wychowawca oddziału przedszkolnego sześciolatków














Załącznik nr 1

………………………………………………...                                                                                       (nazwisko i imię matki/prawnego opiekuna dziecka)


………………………………………………...                                                                                       (nazwisko i imię ojca/prawnego opiekuna dziecka)


OŚWIADCZENIE


do odbioru z oddziału przedszkolnego  dziecka: ………………………………………………  

upoważniam następujące osoby:

L.p.
Imię i nazwisko osoby upoważnionej
Pokrewieństwo
Tel. kontaktowy


































Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo odebranego dziecka od momentu jego odbioru przez wskazaną powyżej, upoważnioną przez nas osobę.






..........................................................................                                            ..............................................................
Miejscowość, data                                                                                         Podpis Rodzica/ Prawnego opiekuna