wtorek, 22 grudnia 2015

Wigilia w klasie i szkole

Wigilia w szkole  to szczególny dzień dla całej szkolnej społeczności. Wspólna uroczystość integruje uczniów, rodziców i nauczycieli. Podniosłość i ranga tego dnia, stwarza właściwe relacje między uczniami oraz buduje rodzinną atmosferę w szkole. Tuż przed zajęciami przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ustawili na korytarzu stoły z wizytówkami poszczególnych klas. Od godziny 9.00 na stołach zaczęły pojawiać się dekoracje świąteczne i potrawy wigilijne. Przy stołach można było dostrzec rodziców, delegacje uczniów, wychowawców. Nasz stół wigilijny pomagała przygotowywać mama Kingi. O godzinie 10.00 cała społeczność szkolna spotkała się na korytarzu przy przygotowanych stołach wigilijnych. Spotkanie wigilijne rozpoczęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wspólnym śpiewem kolędy Wśród nocnej ciszy. Tuż po rozpoczęciu spotkania głos zabrała pani dyrektor Krystyna Maluchnik. Podziękowała organizatorom – Samorządowi Uczniowskiemu oraz wychowawcom, rodzicom i uczniom za wspaniały pomysł zorganizowania wigilijnego spotkania oraz złożyła wszystkim zebranym świąteczne i noworoczne życzenia. 
Następnie obejrzeliśmy kilkuminutowe przedstawienie przypominające noc wigilijną sprzed ponad 2000 lat. 
Dziewczęta z Samorządu prowadziły wspólny śpiew kolęd Cicha noc, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Do szopy hej pasterze. W międzyczasie laureatki międzygminnego Konkursu kolęd, zaprezentowały kolędy i pastorałki. Grę kolędy na flecie zaprezentowały dziewczęta z V i VI klasy. Kiedy Samorząd Uczniowski złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne, rozpoczęto główną część spotkania wigilijnego - łamano się opłatkiem, składano życzenia, wspólnie spożywano przygotowane potrawy wigilijne przy tradycyjnie nakrytych stołach. W tle słychać było śpiew kolęd. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie przez dyrektora szkoły i opiekuna Samorządu Uczniowskiego podziękowań i upominków dla wychowawców i przedstawicieli wszystkich klas biorących udział w spotkaniu wigilijnym. Dla nas upominki odebrała Natalia. Wręczyła je nam w klasie. Otrzymaliśmy również upominki od naszej wychowawczyni. To był niezapomniany dzień, a każdy był pod wrażeniem organizacji spotkania. Wigilijne stoły zachwycały różnorodnością potraw. Wśród uczniów i nauczycieli panowała  prawdziwie świąteczna atmosfera. Na taki kolejny dzień będziemy czekać cały rok.



















poniedziałek, 21 grudnia 2015

VIII Gminny Konkurs na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy

VIII Gminny Konkurs na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy – Chorzele, 21 grudnia 2015 roku 
II miejsce - opiekunowie: pani Barbara Milewska, pani Justyna Kacprzak, pani Ewa Orzoł, pani Alina Zyra 
Organizator konkursu: Ośrodek Upowszechniania Kultury w Chorzelach.





czwartek, 10 grudnia 2015

Wycieczka do Ostrołęki 2015

10 grudnia 2015 roku odbyła się wycieczka do Ostrołęki, która dla wielu uczestników była mikołajkowym prezentem od rodziców. Z racji iż zaplanowanych punktów wycieczki było aż cztery, wyruszyliśmy tuż przed 10.00, po dwóch godzinach lekcyjnych. Pierwszą atrakcją była wizyta w kinie.
W „Jantarze” w Ostrołęckim Centrum Kultury obejrzeliśmy film „Święty Mikołaj dla wszystkich”. To animowana opowieść o poszukiwaniach Mikołaja, prowadzonych przez grupę sprytnych zwierzaków. Film niósł przesłanie, że ważniejsza od otrzymywania prezentów jest radość z obdarowywania innych, zgodnie z zasadą, że większa radość jest w dawaniu aniżeli w braniu.
Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia warsztatowe w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Tu poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia na Kurpiach. Usłyszeliśmy brzmienie ligawki i zobaczyliśmy narzędzie do ręcznego wypiekania opłatków. Z dużym zaangażowaniem wykonywaliśmy ozdoby bożonarodzeniowe  „Świat” i „Czerwony gość”. Dawniej wykonanie „świata” z opłatka polegało na przyklejaniu śliną do obydwu stron opłatkowego krążka dwóch połówek tej samej wielkości, a następnie ćwiartek opłatka. Obecnie robi się to w bardziej higieniczny sposób i do sklejania opłatków używa się wody. Drugą ozdobą był Mikołaj wykonany z czerwonych pasków i elementów przedstawiających ręce i głowę. Wykonane zabawki zabraliśmy do domu, by każdy mógł je powiesić na własnej choince. W muzeum mogliśmy też obejrzeć choinkę ozdobioną ręcznie zrobionymi dekoracjami.  
Na Placu Bema, przy pomniku generała, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Pomnik, przy którym robiliśmy zdjęcie, został odsłonięty 26 maja 1973 roku w rocznicę bitwy pod Ostrołęką, która rozegrała się podczas powstania listopadowego 26 maja 1831. Józef Bem, który był wtedy podpułkownikiem, poprowadził śmiały atak 4 Baterii Artylerii Lekkokonnej. Pozwoliło to na powstrzymanie ataku Rosjan i umożliwiło armii generała Skrzyneckiego wykonanie odwrotu na Warszawę. 
Najbardziej chyba wyczekiwanym punktem wycieczki była kręgielnia w Parku Wodnym „Aquarium”. Podzieliliśmy się na 3 grupy i rozpoczęliśmy fascynujące rozgrywki sportowe. Wyniki każdej osoby ukazywały się na monitorze znajdującym się nad torem. Pomiędzy rzutami odpoczywaliśmy na wygodnych kanapach, a niektórzy grali w cymbergaja - uczestnicy musieli trafić plastikowym krążkiem do bramki przeciwnika uderzając krążek specjalną paletką.  Miłośnicy sportów walki mogli też zmierzyć siłę swojego uderzenia na worku bokserskim (gruszce) na automacie BOXER. Wielu uczestników wycieczki stwierdziło, że kręgielnia była najatrakcyjniejszym punktem wycieczki i zapewniało, że to z pewnością chociaż pierwsza, to na pewno nie ostatnia wizyta w tym miejscu. 
Tradycyjnie już, wycieczka zakończyła się pobytem w Mc’Donalds, gdzie prawie każdy zakupił zestaw dla dzieci z ozdobnymi okularami, które wykorzystać będzie można podczas balu karnawałowego.
Około godziny 18.20 rodzice odebrali uczniów z parkingu przed kościołem. Z ciekawymi wrażeniami i w dobrych nastrojach, uczestnicy wracali do domów.
Wycieczka odbyła się dzięki zaangażowaniu nauczycieli: organizatora – pani Aliny Zyra i opiekunów – pani Justyny Kacprzak, pani Ewy Orzoł, pani Barbary Milewskiej i pani Marzeny Szyjki.