piątek, 29 kwietnia 2016

3 maja

29 kwietnia 2016 roku społeczność szkolna spotkała się na uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy III – VI słowem i pieśnią zapoznali zebranych z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przybliżyli sylwetki jej twórców i istotę powstania najważniejszego dokumentu w państwie. Przesuwające się na ekranie slajdy, pozwoliły przybliżyć wiele historycznych obrazów. 
Poprzez prezentację multimedialną uczniowie na tle piosenki śpiewanej przez  uczniów klasy III „Jestem Polakiem” przemieszczali się ciuchcią przez najważniejsze miasta naszego kraju. Z Zakopanego, przez Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk dotarli do morza, by wyruszyć dalej w świat. Zanim jednak udadzą się w kolejną podróż po Polsce,  razem z bohaterem filmu - Polakiem Małym - przypomnieli "Katechizm Polskiego Dziecka" i obejrzeli prezentację „Polskie symbole narodowe”. Po uroczystej akademii odbył się quiz historyczny. Patrycja Kinig za refleks i skupioną uwagę podczas akademii i prawidłowe udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie, otrzymała w nagrodę, książkowe wydanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i słodki upominek.

Narodowe święta mają na celu uwrażliwienie uczniów na losy własnego kraju i narodu. Uroczystość kształtowała postawy patriotyczne, poczucie dumy z przodków, budziła szacunek dla symboli narodowych. Na przepięknie wykonanej dekoracji nie brakowało barw i symboli narodowych. Wprowadzony sztandar szkoły, śpiewany hymn państwowy, skupienie na twarzach dzieci, piękne biało - czerwone kotyliony na piersiach uczniów sprawiły, że uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter.

Uroczystość przygotowała pani Ewa Orzoł przy współpracy pani Aliny Zyra, pani Marty Burlińskiej i pani Barbary Milewskiej.
 




















wtorek, 12 kwietnia 2016

I Gminny Konkurs Matematyczny

I Gminny Konkurs Matematyczny „Zadania z oszczędzania”
Dwudziestu jeden uczniów klas III ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Chorzele wzięło udział w I Gminnym Konkursie Matematycznym „Zadania z oszczędzania”, który odbył się we wtorek, 12 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach. 
Rywalizacja między uczniami polegała na rozwiązaniu sześciu zadań z treścią. Każde z nich było związane z ideą oszczędzania. Chodziło o to, by przybliżać dzieciom nie tylko kwestię oszczędności środków pieniężnych – uczniowie zapoznawali się z różnymi aspektami gospodarności, jak na przykład  ze sposobami oszczędzania wody.
Jak podczas każdej rywalizacji, tak i w zmaganiach matematycznych  trzeba było wyłonić zwycięzcę. Tym zaś okazał się Krystian Sędrowski ze Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi, który zdobył 42 pkt Drugą lokatę zajęła jego szkolna koleżanka Katarzyna Kaczyńska, zdobywając 39 pkt. Jacek Piórkowski reprezentujący naszą szkołę zdobył 37 pkt i zajął III miejsce.
Trójka najlepszych matematyków otrzymała w nagrodę medale, nagrody i dyplomy ufundowane przez Zarząd Banku Spółdzielczego w Chorzelach, a zwycięzca – także okazały puchar. Wszystkie upominki wręczyła dzieciom prezes chorzelskiego banku - pani Aleksandra Wiśnicka. – Mam nadzieję, że to będzie początek wspaniałej tradycji konkursowej. A sama rywalizacja przyczyni się do większej promocji projektu TalentowiSKO, który od lat prowadzimy w szkołach podstawowych w naszej gminie – powiedziała po zakończeniu rywalizacji prezes Banku.
..........................
12 kwietnia pojechałem z panią Aliną Zyra na konkurs matematyczny. Trochę się stresowałem, ale było nie tak źle. Zadania były bardzo ciekawe i łatwe. Spotkałem koleżankę z pięciolatków - Andżelikę Koziatek, która reprezentowała szkołę z Chorzel, bo teraz tam mieszka. Zadania rozwiązywaliśmy przez 45 minut. Po ich wykonaniu otrzymaliśmy słodkie bułki i ciepłą herbatę. Z niepokojem czekałem na powrót Komisji Konkursowej. Gdy wróciła z wynikami, jako pierwszy usłyszałem swoje nazwisko. Byłem bardzo szczęśliwy. Zająłem trzecie miejsce. Otrzymałem brązowy medal, dyplom i nagrodę - plecak.
Jacek Piórkowski














piątek, 8 kwietnia 2016

Rocznica katastrofy smoleńskiej

Niech Bóg o nas zapomni,
Gdybyśmy Was zapomnieli!

Spośród milionów obywateli, których Polska utraciła w czasie II wojny światowej, o tych kilkudziesięciu tysiącach pochowanych w lasach Katynia, Starobielska, Ostaszkowa nie wolno było pisać ani mówić. Zmowa kłamstwa opanowała świat i trwała przez kilkadziesiąt lat. Jednak prawda ostatecznie zwyciężyła. Na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego 10 kwietnia 2010 r. samolotem prezydenckim leciała elita społeczeństwa polskiego: politycy, na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, księża, najwyższej rangi urzędnicy, parlamentarzyści, przedstawiciele rodzin katyńskich. Nie dolecieli, nie pomodlili się, nie oddali hołdu pomordowanym. W tym dniu naród polski stracił wielu patriotów, swoich najlepszych synów i córki. 
8 kwietnia 2016 roku by uczcić 76. rocznicę zbrodni katyńskiej i 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wzięliśmy udział w uroczystym apelu przygotowanym przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Aliny Zyra. Na tle muzyki Michała Lorenca „Wyjazd z Polski” dziewczęta zaprezentowały fakty z 1940 i 2010 roku. Uczniowie recytowali wiersze ku czci ofiar tragedii smoleńskiej. Pod koniec apelu, obejrzeliśmy prezentację multimedialną, upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Podniosły charakter uroczystości, podkreśliła obecność pocztu sztandarowego, okolicznościowa dekoracja i piosenki wysłuchane w czasie prezentacji multimedialnej „Lot orłów przerwany”, „Droga na Smoleńsk”. Po zakończeniu apelu głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała nam za wspaniałe zachowanie na apelu, a Samorządowi Uczniowskiemu za cenną lekcję patriotyzmu. Zwróciła uwagę na patriotyczne znaczenie wydarzeń, przedstawionych w trakcie uroczystości.




środa, 6 kwietnia 2016